571 471 564
odn@ekspert-kujawy.pl

Weekendowe warsztaty metodyczne za nami!

W ostatni weekend (03 – 04 lutego2024r.) nauczyciele szkół podstawowych mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach metodycznych ukierunkowanych na nauczanie przedmiotów przyrodniczych oraz neurodydaktykę i jej znaczenie w procesie uczenia (się).

W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele ze szkół w: Bydgoszczy, Włocławku, Świeciu, Grupie, Białych Błotach, Kowalewie Pomorskim, Łochowie, Poznaniu, Pieraniu, Jeziorach Wielkich, Inowrocławiu i Janikowie. Organizatorem inowrocławskich warsztatów byli po raz drugi: wydawnictwo MAC z Kielc oraz nasz ODN.  

Pierwszy dzień warsztatów skierowany był głównie do przyrodników, nauczających na co dzień chemii, biologii, geografii, fizyki oraz przyrody. Podczas warsztatów nauczyciele dowiedzieli się jak walczyć na lekcjach z pseudonauką i obalać mity i przyrodnicze fake newsy. Poznali i przećwiczyli nauczanie metodą IBSE. Dowiedzieli się również jak poprzez wprowadzenie zdrowej rywalizacji można aktywować uczniów na lekcjach przyrodniczych. Prowadzącymi warsztat były Panie: Kamila Koczorowska oraz Agnieszka Kołodziejska – nauczycielki, certyfikowane ekspertki metody IBSE oraz autorki innowacji pedagogicznych.

Drugiego dnia warsztatów królowała neurodydaktyka, którą uczestnikom wyłożyła Pani Beata Kwiecińska – Pintos – trenerka, edukatorka i pasjonatka efektywnego uczenia się. Mówiła m. in. o tym, by uczyć (się) tak, jak lubi mózg, o pamięci i jej powiązaniach z budową mózgu, o czterech filarach skutecznego uczenia się – czyli jak się uczyć szybko i pamiętać długo. Poruszane były zagadnienia dotyczące strategii efektywnego uczenia się i optymalnego systemu powtórkowego. Obalaliśmy mit wielozadaniowości.  Uczestnicy poznali 5 sposobów na wzmocnienie koncentracji ucznia, poznali metody inteligentnego notowania oraz najbardziej praktyczne i skuteczne techniki pamięciowe.

Osoby, które zgłosiły się na wydarzenie, ale nie dotarły na warsztaty naprawdę mają czego żałować.